Protein Tozu Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Protein Tozu ve Yararları

protein tozu

Protein tozu son yıllarda Fitness ile uğraşan herkesin kullandığı en popüler ve etkili besin takviyelerinden birisidir.

 • Protein tozları normal yiyeceklerdeki proteinlere göre kana daha hızlı emilir. Bu hızlı emilim sporda yorulan kas liflerinin hızlı onarılmasını sağlayarak, kas gelişimini ve büyümesini hızlandırır. Bu yüzden özellikle fitness yapan bir çok kişi tarafından kulanılır.
 • Protein tozları kasların gelişmesine ve güçlenmesine yardım eder. Teknik olarak açıklarsak, antreman sırasında kaslarımızı çalıştırken onları  zorlarız ve üzerinde küçük yırtıklar oluştururuz, kas lifleri otomatik olarak dinlendiğimizde kendini onarır ve bu sayede daha güçlü ve hacimli olur. Protein tozları bu noktada kas liflerinin daha hızlı gelişmesini ve onarılmasını sağlayarak daha fazla güç ve kas hacmine sahip olmamızı sağlar.
 • Sanılanın aksine protein tozları bir çok akademik araştırma sonunda zararlı olmadığı kanıtlanmıştır. Özellikle ülkemizde bu konuda çok sayıda bilinçsiz insan, önyargıyla diğer kimyasal ilaçlarla protein tozlarını aynı kefeye koymaktadır. Bu konuda yurt dışında bir çok diyetisyen ve uzman doktor fitness ve spor yapan kişilere kas gelişimi için protein tozunun kullanmasını öneriyor.
 • Protein tozunun diğer bir özelliğide kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Özellikle günlük beslenme planında karbonhidrat alımını azaltıp, protein alımını arttırmak diyetlerde uygulanan genel bir prensiptir.

Protein Tozu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Protein tozlarıyla yapılan araştırmalar sonucunda;

 • Protein tozunu kullanırken bilgili ve bilinçli olmak gerekir. Protein tozu ana bir öğün değildir. Sadece kasların hızlı gelişmesini sağlayan yardımcı bir besin takviyesidir. Bu yüzden günlük tükettiğiniz normal besinlerin (et,süt,yumurta vb.) yanında ek olarak alınmalıdır.
 • Özellikle her aşırı besin ve besin takviyesi gibi aşırı protein tozunu tüketmek vücuda zarar verir. Bu yüzden protein tozu günlük belli bir miktarda ve belli zamanlarda alınmalıdır. Bir sonraki başlıkta günlük ne kadar protein tozu kullanılması konusunda bilgi alabilirsiniz.
 • Fitness Aktif ekibi olarak protein tozunu  su ile karıştırarak tüketmenizi öneririz. Süt ile de tüketebilirsiniz fakat su ile tüketim süte göre daha proteinin kana daha hızlı geçmesini sağlar.
 • Yapılan akademik araştırmalar sonucu tek seferde 30 gr’dan fazla protein tozunu tüketmenin kas gelişimine ekstra bir olumlu etkisinin olmadığı kanıtlanmışıtır. Bu yüzden tek seferde 30 gr’dan fazla protein tozu alırsanız vücudunuz otomatik olarak bu proteini doğal yollarla dışarı atar ve bu da etkisiz bir kullanım dolayısıyla para kaybı anlamına gelir. Bu yüzden tek seferde 1’den fazla ölçek almanızı öneren siteler ve yayınlar, daha fazla protein tozu satışı için insanları yanlış yönlendirmektedir.

Günlük Ne Kadar Protein Tüketmeliyim?

Günlük ne kadar protein tozu tüketmeyelim sorusunu yanıtlamadan önce günde genel olarak ne kadar protein tüketmeliyim sorusunu yanıtlamalıyız.

Fitness  ve ya vücut geliştirmeyle ilgileniyorsanız ve ya hayalinizdeki vücuda kavuşmak istiyorsanız, kas gelişiminde en önemli etkenlerden biri olan protein tüketimine çok önem vermelisiniz.

Bu yüzden günde vücut ağırlığınıza göre belli bir miktarda protein tüketmeniz gerekiyor.

Bu rakam yapılan akademik araştırmalar sonucunda vücut ağırlığınızda kg başına 1.5 gr’dır.

Örnek olarak 80 kg ağırlıkta birisiyseniz 80×1,5= 120 gr günde protein tüketmelisiniz.

120 gr proteinin tümünü normal besinlerden almak ekonomik ve zor olacağı için günlük alınacak protein miktarının bir kısmını protein tozundan karşılayabilirsiniz.

Genel olarak Fitness Aktif olarak, günde 2 ölçek Whey proteini almak haftada ortalama 4 gün spor yapan biri için ideal ve yeterli bir miktardır.

Spordan Önce ve Sonra Ne Kadar Protein Tozu Kullanmalıyım?

Gün içinde protein tozunun almak için en mantıklı ve etkili zamanlar spordan önce ve hemen sonrasıdır. Bu zamanlar vücudun protein tozundan en yarar ve etki görebileceği zamanlardır.

 • Protein tozunun kullanılması gereken en önemli zaman antremandan hemen sonrasıdır. Fitness camiasında antremandan bitiş ve sonrasındaki yarım saatlik süreye ‘golden time‘ yani altın dönem dönem diye adlandırılır. Özellikle antremandan sonra yorulmuş kas lifleri kendini iyileştirmek ve büyümek için besine ihtiyaç duyar. Bu yüzden her antremandan sonra 1 ölçek Whey proteini almamız gerekir. Alınan protein tozu normal protein içerikli besinlere nazaran kana hızlı karışarak kas gelişimi bakımından maksimum etkiyi sağlar.
 • İkinci önemli zaman ise antremandan yarım saat öncesidir. 1 ölçek whey proteini yapacağınız antremanı daha etikili hale getirerek kasları protein ile besler ve vücudunuzun anabolik düzeyde kalmasını sağlar. Bu da kas gelişimi için önemlidir.

Eğer o gün spor yapmıyorsanız, ilk olarak yine kahvaltıdan önce ve ikinci ölçeği ise öğlen yemeği ve akşam yemeği arasındaki ara öğünde alabilirsiniz.

Antremandan önce alınması gereken besinler:

Spordan önce hızlı sindirilebilen proteinleri alman zaman içinde daha fazla kas kütlesi oluşturmanı sağlar.

 • Egzersize başlamadan 30 dakika önce 30- 40 gr arası protein alabilirsin.
 • Yine spordan 30 dakika öncesinde hızlı sindirilebilen 40-50 gr kadar karbonhidrat alman da performansını arttıracaktır.

Spor öncesinde besin yoluyla alınan yağlar bir yarar sağlamayacaktır.

Antremandan sonra alınması gereken besinler:

Egzersiz sonrası alacağın besinler özellikle kas kütlesinin yapısının bozulmasını önleyen ve protein sentezini en yüksek seviyeye çıkarmaya yönelik gıdalardan seçilmelidir.

 • Bu nedenle aynı spor öncesinde olduğu gibi spor sonrasında da protein ve karbonhidrat tüketilmelidir.
 • Bu nedenle egzersizlerinizden sonra kolayca sindirilebilen ve kas oluşturmanıza yardımcı olacak 30-40 gr. protein alabilirsiniz.
 • Egzersiz sonrası kolay sindirilebilen karbonhidrat alman, insülin seviyeni hızlı bir şekilde yükseltip o şekilde kalmasını sağlarken, kaslarının bozulmasını da engellemiş olur. Spor sonrasındaki öğünde hemen tüketilecek şekilde vücut ağırlığı başına 1 gr karbonhidrat alınması önerilir.
Antreman Öncesi ve Sonrası Beslenme
AntremanProteinKarbonhidrat
Antremandan Önce (30 dk önce)30- 40 gr arası protein40-50 gr karbonhidrat
Antremandan Sonra (Hemen sonra)30- 40 gr arası proteinKilo Başına 1 gr (Örn: 75 kg birkişi için 75 gr karbonhidrat gereklidir)
protein tozu nasıl kullanılır

Hangi Protein Tozu Markasını Almalıyım?

Fitness Aktif ekibi olarak dünyada şu an en çok satılan ve en güvenilir

Weider Premium Whey Protein Tozu öneriyoruz. Sayısız defa bir çok profesyonel ve amatör fitness tutkunu tarafında kulanılmış ve etkin sonuçlar vermiş harika bir ürün.

Ürün hakkında ekstra bilgi almak istiyorsanız, iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

weider protein tozu

GÜNLÜK PROTEİN İHTİYACINIZI KARŞILAMAK İÇİN FİTNESS AKTİF BESLENME PKAETLERİNİ KULLANIN

Bazıları size beslenmenin vücut geliştirme konusunda 70%,  bazıları %80 önemli olduğunu söyleyecektir. Bizce bu 100% önemlidir. Ağırlık kaldırmak da 100% önemlidir. Yeterince su tüketmek de 100% önemlidir. Disiplinli ve motive olmak da aynı şekilde.

Aslında burada önemli olan şudur: Sağlıklı, güçlü ve fit bir bedene sahip olmak bir bina inşa etmek gibidir. Temelini sağlam tutmaz ve bir şeyi eksik yaparsanız, bina çöker.

İyi beslenmenin iki altın kuralı vardır:

 • Egzersiz sonrasında bedeninize gerekli olan besinleri koymak
 • Kilo korumak, vermek ya da almak için gerekli olan enerjiyi vücuda almak

Fitness Beslenme programı ve ipuçları için ayrıntılı olarak beslenme sayfasını inceleyebilirsiniz.

Fitness Aktif Ekibi Ne Öneriyor?

fitness

BESLENME PAKETLERİ İLE KAS GELİŞİMİNİZİ MAKSİMİZE EDİN!

Vücut geliştirme programı uygulayan kişilerin pozitif sonuçlarını görmesini ve kas gelişimini arttırmayı sağlayan en önemli öğün antremandan hemen sonra tüketilen öğündür. Antremandan sonra ilk 30 dk içerisindeki süre fitness dünyasında Golden Time-Altın Zaman” olarak adlandırılır. Bu öğünde belirli miktarda protein ve karbonhidrat alımı kritiktir.

Fitness Aktif ekibi  maksimum kas gelişimi sağlamanız için spordan sonra hemen tükettilmeye hazır  özel beslenme paketleri oluşturdu.

Tek yapmanız gereken hemen spor sonrası bu karışıma evinizde muz ve süt ilave ederek mikserle karıştırıp içerek maksimum etkiyi sağlamanızdır.

golden fitness beslenme
fitness beslenme içerik

Sorularınızı ve Görüşlerinizi Yazın, Hep Beraber Paylaşalım.