4 Haftalık Mekik Programıyla Günde 100 Mekik Çekmeye Hazır Mısınız?

mekik programı

Fitness Aktif’in erkeler için hazırladığı 4 haftada 100 mekik programı sizi yıllardır hasretini çektiğiniz karın kaslarınıza kavuşturacak ve kalori yakarak size fit bir vücut sağlayacak. Bu mekik program sayesinde evde hiç bir alet gerektirmeden günde sadece 30 dk ayırarak 4 hafta sonunda günde 100 mekik çekebilirsiniz.

Muhtemelen aranızda rahatlıkla 20 mekik çekebilenleriniz vardır. Ama hadi yüzleşelim ki çoğumuz 10 mekiği bile çekemeyecek düzeydeyiz. Bizde Fitness Aktif takımı olarak, bu konu hakkında kafa yorduk ve 4 haftada 100 mekik çekebileceğiniz bir program yarattık. Şu an ben çok güçsüzüm 10 mekik bile zor çekemem diyebilirsiniz, hiç sorun değil, size başlangıç testi yaratarak hangi grupta olduğunuzu tespit ediyoruz, ve 4 hafta boyunca kapasitenize göre bu mekik programını takip ediyorsunuz.

Ama önce mekik nedir, yararları nedir ve düzgün mekik nasıl çekilir öğrenmemiz lazım..

Haydi başlayalım…

Mekik çekmenin  yararları

Mekik  evde ekipmansız olarak yapılabilen en önemli ve etkili egzersizlerden biridir.

Yandaki görselde görüldüğü gibi mekik hareketi ile birlikte

* Merkez bölgesi,

* Bel bölgesindeki kaslar etkili bir biçimde çalışır.

Nasıl mekik çekilir ?

Mekik çekerken hareketin yapılması çok önemlidir, Fitness Aktif ekibi olarak yanlış yapılan mekikleri kesinlikle 100 mekik içine dahil etmiyoruz 🙂

Başlangıç Pozisyonu
  • Yere düz uzanın ve ellerinizi başınızın arakasına koyun. Ayaklarınızla yere düz basabilmek için dizlerinizi bükün ve bel kemiğinizi gergin tutun.
Hareketin Yapılışı
  • Bel kemiğinizin pozisyonunu bozmadan belinizi yere doğru bastırın. Karın kaslarınızı kasın ve sırtınızın üst kısmını yerden kesip sırtınızın üst kısmını kaldırın. Yukarı kalkarken nefes verin.

Bu program hakkındaki görüşlerini bizimle paylaş